Infektologs

Kas ir infektologs?


Infektologs ir medicīnas speciālists, kas nodarbojas ar infekcijas slimību profilaksi, diagnostiku, ārstēšanu un kontroli. Šī medicīnas nozare ietver plašu slimību klāstu, ko izraisa dažādi patogēni mikroorganismi, piemēram, baktērijas, vīrusi, sēnes un parazīti.

Infektoloģija ir īpaši svarīga nozare, jo tā palīdz cīnīties pret pastāvīgi mainīgajām un dažkārt dzīvībai bīstamām infekcijām, tādām kā HIV/AIDS, tuberkuloze, malārija, COVID-19 un daudzām citām. Infektologi strādā gan ambulatorās, gan stacionārās iestādēs, un viņu darbs bieži ietver sadarbību ar citu medicīnas nozaru speciālistiem, sabiedrības veselības iestādēm, kā arī pētījumu veikšanu infekcijas slimību jomā.
 

Kad ir jāgriežas pie infektologa?Apsvērt iespēju vērsties pie infektologa var vairākos gadījumos, kas saistīti ar infekcijas slimībām un to simptomiem. Šeit ir daži piemēri:
  • Sarežģītas vai neizskaidrojamas infekcijas: Infekcija, kas nav reaģējusi uz standarta ārstēšanu vai ja tā ir atkārtota un neizskaidrojama, infektologs varētu palīdzēt noteikt precīzu cēloni un izstrādāt atbilstošu ārstēšanas plānu.
  • Ceļošana uz augsta riska apgabaliem: Ja plānots ceļojums uz vietām, kur pastāv augsts infekcijas slimību risks (piemēram, malārijas, dzeltenā drudža vai cita veida endēmisko slimību izplatības vietas), infektologs var sniegt padomus par profilaksi, vakcināciju un citiem preventīviem pasākumiem.
  • Imūnsupresīvi stāvokļi: Pacientiem ar imūnsistēmas traucējumiem, piemēram, HIV/AIDS vai tiem, kas saņem imūnsupresīvu terapiju transplantāciju dēļ vai autoimūnu slimību ārstēšanai, ir lielāks risks saslimt ar infekcijām. Šādos gadījumos infektologs var piedāvāt stratēģijas infekcijas riska samazināšanai.
  • Infekcijas ar specifiskiem simptomiem: Pie drudža, kas ilgst vairākas dienas, ādas izsitumiem, elpošanas problēmām, sāpēm locītavās, smaga caureja, vemšana vai citiem simptomiem, kas var norādīt uz iespējamu infekciju, īpaši, ja tie ir saistīti ar neseniem ceļojumiem vai neierastiem apstākļiem.
  • Ilgstošas vai hroniskas infekcijas: Slimības kā piemēram, hroniska hepatīta, tuberkulozes, vai Laima slimības gadījumā var būt nepieciešama infektologa konsultācija.

Infektologs, izmantojot savas zināšanas un pieredzi, sākotnēji veiks rūpīgu pacienta veselības stāvokļa izvērtējumu, kas ietver detalizētu anamnēzi un fizisko pārbaudi. Šis speciālists klausīsies pacienta sūdzībās, veiks jautājumu uzdošanu par simptomiem un iepriekšējo veselības vēsturi, lai saprastu iespējamo infekcijas avotu vai slimības cēloņus. Pamatojoties uz šo sākotnējo novērtējumu, infektologs izstrādās detalizētu diagnostikas plānu.

Diagnostikas process var ietvert plašu klāstu laboratorisko testu un attēlveidošanas izmeklējumu nosūtīšanu, lai precīzi noteiktu infekcijas slimības veidu un smagumu. Tas var ietvert asins analīzes, urīna un fekāliju izmeklējumus, krēpu kultūras, rentgena izmeklējumus, ultraskaņu vai pat sarežģītākas procedūras.

Pēc tam, kad visi testu rezultāti ir apkopoti un analizēti, infektologs veiks gala diagnozi un izstrādās individuālu ārstēšanas plānu. Šis plāns tiks izveidots, ņemot vērā pacienta individuālās vajadzības un veselības stāvokli, un var ietvert antibakteriālu, antivirālu, antiparazitāru vai citu medikamentu lietošanu. 
 

Infektologa profilaktiskais apmeklējums


Infektologa profilaktiskais apmeklējums ir konsultācija, kas paredzēta infekcijas slimību novēršanai, nevis jau esošu simptomu vai stāvokļu ārstēšanai. Šāda veida apmeklējums var būt noderīgs vairākās situācijās:
  • Ceļojumi: Ja plānojat ceļot uz valstīm vai apgabaliem, kuros ir zināms augsts infekcijas slimību izplatības risks, infektologs var sniegt padomus par nepieciešamajām vakcīnām, malārijas profilaksi un citiem svarīgiem pasākumiem, lai pasargātu Jūs no iespējamām slimībām.
  • Vakcinācija: Infektologi var sniegt padomus par vakcinācijas shēmu atbilstoši Jūsu vecumam, veselības stāvoklim, dzīvesveidam un citiem faktoriem. Tas ir īpaši svarīgi cilvēkiem ar imūnsistēmas traucējumiem vai tiem, kuri strādā riskantās profesijās.
  • Imūnprofilakse: Cilvēkiem ar zemu imunitāti, piemēram, imūnsupresīvu terapiju saņēmējiem, HIV pozitīviem indivīdiem vai pacientiem pēc orgānu transplantācijas, var būt nepieciešami speciāli pasākumi, lai pasargātu sevi no infekcijām. Infektologs var sniegt padomus par higiēnu, uzturu un medikamentiem, kas var palīdzēt stiprināt imūnsistēmu.

Infektologa profilaktiskie apmeklējumi ir paredzēti, lai palīdzētu Jums izvairīties no slimībām, nevis tās ārstēt. Tāpēc šie apmeklējumi galvenokārt ir informatīvi un izglītojoši, un tie var būt īpaši svarīgi tiem, kuriem ir augstāks infekcijas riska līmenis noteiktu veselības stāvokļu vai dzīves/darba apstākļu dēļ.
 

FORTEMED infektologs


Dr. Kristīne Ābeltiņa ir sertificēta un ļoti pieredzējusi infektoloģe, hepatoloģe. Viņas specializācija ir infekcijas un aknes slimību diagnostika, ārstēšana un profilakse. Pateicoties plašajai darba pieredzei, Dr. Ābeltiņa spēj identificēt arī retāk sastopamas un sarežģītas slimību formas, kā arī izstrādāt visefektīvākos ārstēšanas plānus.

Dr. Ābeltiņa ir HIV/AIDS nodaļas vadītāja Latvijas Infektoloģijas centrā. Viņa sniedz medicīnisko aprūpi pacientiem ar HIV/AIDS, tostarp tiem, kuri cieš no oportūnistiskām infekcijām, AIDS indikatorslimībām, kā arī citām saistītām veselības problēmām. Turklāt viņa ārstē un diagnosticē pacientus ar hepatoloģiskām saslimšanām un tos, kuriem ilgstoši saglabājas paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Savā profesionālajā praksē Dr. Ābeltiņa aktīvi iesaistās zinātniskajā darbībā un ar lielu aizrautību dalās savās plašajās zināšanās ar jaunās paaudzes ārstiem. Viņa pastāvīgi paplašina savu profesionālo redzesloku, piedaloties starptautiskos kongresos, semināros un praktiskajās nodarbībās.

Kristīne Ābeltiņa infektologs hepatologs
 

Pieraksts pie FORTEMED infektologa


Medicīnas centrā FORTEMED mēs lepojamies ar to, ka mūsu pacienti tiek apkalpoti augstākās kvalitātes standartos. Lai veiktu ērtu pierakstu pie mūsu kvalificētā infektologa, Jums tiek piedāvātas divas iespējas. Elektroniski pierakstīties varat, apmeklējot mūsu mājaslapu un sekodami vienkāršām instrukcijām, kas pieejamas, nospiežot sarkano pogu zemāk. Gadījumā, ja Jums rodas jautājumi vai ir nepieciešama konsultācija par pieejamajiem laikiem, mūsu veltītie pacientu koordinatori ir gatavi Jums palīdzēt, zvanot pa tālruni 23304440 un Jūs saņemsiet vispiemērotāko laiku apmeklējumam.

Jūsu apmierinātība ir mūsu augstākā prioritāte medicīnas centrā FORTEMED. Mūsu mērķis ir nodrošināt, lai katrs pacients saņemtu izcilus medicīnas pakalpojumus, justos komfortabli un būtu apmierināts ar sniegto aprūpi. 
   
 
Sadarbības partneri