Kas ir reimatologs?
Reimatologs ir ārsts, kurš specializējas reimatiloģusko slimību diagnostikā un ārstēšanā. Reimatoloģiskās slimības ir autoimūnas un iekaisīgas slimības, kas ietekmē locītavas, muskuļus, kaulus un dažkārt arī iekšējos orgānus.
Ar kādiem simptomiem ir jāgriežas pie reimatologa?
Pie reimatologa ieteicams griezties, ja piedzīvo šādus simptomus:
- Sāpes locītavās – īpaši, ja tās ir ilgstošas, intensīvas vai saistītas ar pietūkumu un/vai stīvumu.
- Locītavu pietūkums un apsārtums – ja locītavas ir pietūkušas, apsārtušas un sāpīgas, tas var liecināt par iekaisuma procesu.
- Rīta stīvums – stīvuma sajūta locītavās, kas ilgst vairāk nekā 30 minūtes pēc pamošanās, var būt saistīta ar reimatoīdām slimībām.
- Nogurums un vājums – hronisks nogurums, kas nepāriet, var būt saistīts ar autoimūnām vai iekaisuma slimībām.
- Drudzis bez skaidra iemesla – nepārejoša paaugstināta temperatūra, kas nav saistīta ar infekciju, var būt autoimūnas slimības simptoms.
- Locītavu deformācija – ja pamanāmas izmaiņas locītavu formā vai funkcionalitātē.
- Izsitumi vai ādas simptomi – dažām reimatoloģiskām slimībām, piemēram, sistēmiskai sarkanajai vilkēdei, ir raksturīgi ādas izsitumi.
- Problēmas ar kustībām – ierobežotas kustības locītavās vai nespēja normāli kustēties var būt signāls par locītavu slimībām.
- Iekaisuma simptomi acīs vai citos orgānos – dažas reimatiskas slimības var ietekmēt arī acis, plaušas, sirdi un citus orgānus.
Ja šie simptomi ir ilgstoši vai progresē, ir svarīgi konsultēties ar reimatologu, lai saņemtu atbilstošu diagnostiku un ārstēšanu.
Kādas slimības ārstē reimatologs?
Reimatologs ārstē dažādas autoimūnas un iekaisīgas slimības, kas galvenokārt ietekmē locītavas, muskuļus un kaulus, bet dažkārt arī citus orgānus. Dažas no visbiežāk sastopamajām slimībām, kuras ārstē reimatologs, ietver:
- Reimatoīdais artrīts – hroniska autoimūna slimība, kas izraisa locītavu iekaisumu, sāpes un deformāciju.
- Osteoartrīts – deģeneratīva locītavu slimība, kas izraisa skrimšļa nolietošanos un locītavu stīvumu un sāpes.
- Sistēmiskā sarkanā vilkēde (lupus) – autoimūna slimība, kas var ietekmēt dažādus orgānus, tostarp ādu, locītavas, nieres un sirdi.
- Podagra – slimība, ko izraisa urīnskābes kristālu uzkrāšanās locītavās, radot stipras sāpes un iekaisumu, bieži vien kājās vai lielajā kājas pirkstā.
- Ankilozējošais spondilīts – hroniska iekaisuma slimība, kas galvenokārt skar mugurkaulu un locītavas, izraisot stīvumu un sāpes.
- Psoriātiskais artrīts – autoimūna slimība, kas saistīta ar psoriāzi un izraisa locītavu iekaisumu.
- Sistēmiskā skleroze (sklerodermija) – autoimūna slimība, kas izraisa ādas un saistaudu sabiezēšanu un sacietēšanu, kā arī var ietekmēt iekšējos orgānus.
- Fibromialģija – slimība, kas izraisa hroniskas sāpes muskuļos un locītavās, kopā ar nogurumu un miega traucējumiem.
- Vaskulīts – asinsvadu iekaisums, kas var izraisīt bojājumus dažādos orgānos un audos.
- Polimialģija reimatisms – iekaisuma slimība, kas izraisa sāpes un stīvumu, īpaši plecos un gūžās.
- Reaktīvais artrīts – iekaisuma reakcija locītavās pēc infekcijas (bieži vien gremošanas vai dzimumorgānu traktā).
Reimatologs izmanto dažādas diagnostikas metodes, lai precīzi noteiktu slimību un izstrādātu ārstēšanas plānu, kas bieži ietver medikamentus, fizioterapiju un dzīvesveida maiņas.
Reimatisko slimību diagnostika
Reimatologs izmanto dažādas diagnostikas metodes, lai noteiktu reimatiskās slimības un to smaguma pakāpi. Šīs metodes ietver:
1. Klīniskā izmeklēšana:
- Reimatologs novērtē pacienta locītavas, muskuļus un citus saistaudus, pārbaudot pietūkumu, stīvumu, sāpes un kustību diapazonu. Tāpat tiek pārbaudīti citi ķermeņa simptomi, piemēram, ādas izsitumi, izmaiņas nagos vai acīs.
2. Asins analīzes:
- Reimatoīdais faktors (RF) un antivielas pret ciklisko citrullinēto peptīdu (anti-CCP) – šie testi palīdz diagnosticēt reimatoīdo artrītu.
- C-reaktīvais proteīns (CRP) un eritrocītu sedimentācijas ātrums (ESR) – abi testi norāda uz iekaisumu organismā.
- Antinukleārās antivielas (ANA) – šis tests bieži tiek izmantots autoimūnu slimību, piemēram, sarkanās vilkēdes, diagnosticēšanai.
- Urīnskābes līmenis – tiek pārbaudīts podagras diagnosticēšanai.
3. Radioloģiskie izmeklējumi:
- Rentgenstari – izmanto, lai vizualizētu locītavu un kaulu bojājumus, deformācijas vai kalcifikācijas. Tas palīdz noteikt osteoartrīta, reimatoīdā artrīta un citu slimību ietekmi uz locītavām.
- Ultrasonogrāfija – izmanto, lai novērtētu mīksto audu, locītavu un saišu iekaisumu vai bojājumus.
- Magnētiskās rezonanses izmeklēšana (MRI) – dod detalizētāku attēlu par locītavu struktūrām, piemēram, skrimšļiem, saitēm un mīkstajiem audiem. To bieži izmanto, lai atklātu agrīnus bojājumus, kas nav redzami rentgenā.
- Datortomogrāfija (CT) – detalizēta izmeklēšanas metode, kas var būt noderīga, lai novērtētu kaulu vai locītavu problēmas.
4. Locītavu šķidruma analīze (artrocenteze):
- Reimatologs var veikt šķidruma aspirāciju no pietūkušas locītavas, lai analizētu to laboratorijā. Šis tests palīdz noteikt infekciju, podagru vai citus iekaisuma cēloņus locītavā.
5. Biopsija:
- Dažos gadījumos, piemēram, vaskulīta vai sistēmiskās sklerozes gadījumā, reimatologs var ieteikt veikt ādas vai audu biopsiju, lai apstiprinātu diagnozi.
6. Muskuļu un kaulu funkcionalitātes testi:
- Šie testi novērtē kustību diapazonu, muskuļu spēku un locītavu funkcionalitāti, lai saprastu slimības ietekmi uz pacienta ikdienas aktivitātēm.
7. Genētiskie testi:
- Dažas reimatiskas slimības, piemēram, ankilozējošais spondilīts, ir saistītas ar specifiskiem gēniem, piemēram, HLA-B27. Šādu testu var veikt, lai apstiprinātu diagnozi.
Šo metožu kombinācija palīdz reimatologam precīzi noteikt slimību un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas stratēģiju.
FORTEMED reimatologs
Dr. Ilva Bikanova ir FORTEMED augsti kvalificēta reimatoloģe ar pieredzi autoimūno un iekaisuma slimību ārstēšanā. Viņas pacienti izceļ viņas rūpīgo un individuālo pieeju katram gadījumam, kā arī spēju izskaidrot sarežģītus medicīnas jautājumus saprotamā un mierinošā veidā. Dr. Bikanova vienmēr ir gatava piedāvāt vismodernākās diagnostikas un ārstēšanas metodes, balstoties uz jaunākajiem medicīnas pētījumiem, nodrošinot, ka katrs pacients saņem visefektīvāko aprūpi.
Papildus profesionālajai kompetencei Dr. Bikanova ir pazīstama ar empātisko pieeju, kas palīdz pacientiem justies droši un atbalstīti. Viņa rūpīgi uzklausa katra pacienta bažas un kopā izstrādā personalizētu ārstēšanas plānu, lai mazinātu sāpes un uzlabotu dzīves kvalitāti. Ar Dr. Bikanovu jūs varat būt pārliecināti, ka esat uzticīgās un profesionālās rokās.
Pieraksts pie FORTEMED reimatologa
Lai pierakstītos pie FORTEMED reimatologa, ir divas ērtas iespējas:
- Zvanot pa tālruni 23304440, kur mūsu draudzīgais personāls palīdzēs jums atrast vispiemērotāko pieraksta laiku.
- Pierakstīties tiešsaistē – vienkārši nospiediet sarkano pogu ekrāna apakšā un sekojiet vienkāršajiem instrukcijas soļiem.
Abas iespējas ir ātras un viegli pieejamas, lai jūs varētu saņemt nepieciešamo aprūpi bez liekām raizēm.