Bērnu psihiatrs ir ārsts, kurš specializējās bērnu emocionālo un uzvedības traucējumu diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē.
Bērnu psihiatri veic detalizētas izmeklēšanas un diagnostiskas intervijas ar bērnu un viņa ģimenes locekļiem, lai saprastu simptomus, izpausmes un emocionālās grūtības, kas var ietekmēt bērna dzīves kvalitāti un attīstību. Viņi izmanto savas zināšanas par bērna attīstību, psihoemocionālo veselību un psihiatriskajām slimībām, lai veiktu noteiktu pareizu diagnozi un izstrādātu individuālu ārstēšanas plānu.
Šie speciālisti izveido sadarbību ar bērnu un ģimeni, lai palīdzētu bērnam sasniegt labākus rezultātus un attīstības mērķus. Lai sasniegtu maksimāli labus rezultātus, bērnu psihiatri izmanto dažādas uz medicīniskām vadlīnijām bazētas ārstēšanas metodes. Pielieto dažādas psihoterapijas metodes, psihoizglītošanu, sociālā atbalsta nodrošināšanu, uztura un dzīvesveida modificēšanu, kā arī, ja nepieciešams, medikamentozās terapijas, kas palīdz bērniem atgūt emocionālo stabilitāti, veiksmīgi integrēties sabiedrībā, atbrīvoties no negatīviem ieradumiem un harmoniski funkcionēt ģimenes vidē.
Ar kādiem simptomiem visbiežāk vēršas pie bērnu psihiatra?
Bērnu psihiatri ir ļoti svarīgi bērna veselības aprūpes komandā, viņi palīdz identificēt, novērtēt un ārstēt dažādus psihiskos un emocionālos traucējumus, kas var ietekmēt bērna dzīves kvalitāti un attīstību.
Bērnu attīstības specifika atšķiras katrā vecumposmā, tāpēc katrā dzīves periodā ir citi rādītāji, kas liecina par nepieciešamību apmeklēt psihiatru.
Daži no šiem simptomiem var ietvert:
- Problēmas ar uzvedību;
- Valodas attīstības traucējumi;
- Mācīšanās grūtības;
- Bērns ir pārāk bailīgs, nedrošs, raudulīgs;
- Nenoturīga uzmanība vai šķietami sliktāka atmiņa;
- Bērns ir pārlieku aktīvs;
- Biežas garastāvokļa maiņas;
- Drūmi zteicieni par dzīves jēgu vai izteikti pašnāvības draudi;
- Miega un apetītes traucējumi;
- Norobežojas no apkārtējiem;
- Uzvedības un personības pārmaiņas, kas agrāk nebija raksturīgas;
- Urīna un fēču nesaturēšana;
- Dažādas nepatīkamas sajūtas ķermenī, kurām nav fiziska pamata;
- Pārciesta smaga emocionāla un/vai fiziska trauma.
Identificējot kādu no minētajiem simptomiem, rekomendējams vērsties pie bērnu psihiatra pēc palīdzības. Savlaicīga psihoemocionālo traucējumu diagnostika var palīdzēt efektīvi pārvarēt ar tām saistītās grūtības.
Ar kādām saslimšanām ir jāgriežas pie bērnu psihiatra?
Bērna psihoemocionālā sfēra ir unikāla pasaule, kas nepārtraukti attīstās un vēro apkārtējo pasauli. Tomēr dažkārt, saskaroties ar ārējiem vai iedzimtiem faktoriem, tā var saskarties ar grūtībām. Šādos gadījumos bērnu psihiatrs var palīdzēt identificēt un risināt šos izaicinājumus, nodrošinot atbalstu un palīdzību bērnam un viņa ģimenei.
Bērnu psihiatrs palīdzēs, ja jūsu bērnam ir:
- Uzmanības deficīta/hiperaktivitātes sindroms (UDHS): Grūtības ar koncentrēšanos, pārmērīgu kustīgumu, impulsivitāti.
- Autisma spektra traucējumi (AST): Grūtības sociālajā mijiedarbībā, komunikācijā ar atkārtotiem vai ierobežotiem uzvedības modeļiem.
- Valodas attīstības aizture: kavētas vai ierobežotas valodas prasmes, kas ietekmē bērna spēju runāt, saprast vai izteikt vārdus.
- Specifiskie mācīšanās traucējumi: Grūtības mācīties, piemēram, lasīt, rēķināties, vai rakstīt.
- Trauksmes traucējumi: Pārmērīga uztraukums, bailes, un nervozitāte, panikas lēkmes.
- Depresīvie un citi garastāvokļa traucējumi: Skumjas, zems garastāvoklis, interešu zudums, pašnāvības domas, periodiskas garastāvokļa maiņas no intensīvas eiforijas līdz dziļai depresijai.
- Obsesīvi kompulsīvais traucējums (OKT): Nevēlamas domas un atkārtotas darbības
- Pēctraumatiskais stresa traucējums (PTSD): Nepatīkamas atmiņas par traumējošu notikumu, kas traucē ikdienas dzīvē.
- Ēšanas traucējumi (anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās un citi): Grūtības ar ēšanu, svaru un ķermeņa tēlu.
- Intelekta attīstības traucējumi: stāvokļi, kurus raksturo zemāks intelektuālais potenciāls un spēju ierobežojumi. Bērni ar intelekta attīstības traucējumiem var piedzīvot grūtības mācīties, pielāgoties un ikdienas uzdevumos.
- Hroniski tiki jeb rauste: gribai nepakļautas atkārtotas , kas var ietekmēt bērnu ikdienas darbības un mijiedarbību ar apkārtējiem.
- Dzimumidentitātes traucējumi jeb dzimuma disforija: neatbilstība starp personas psiholoģisko (dzimuma identitāte) un ģenētisko/bioloģisko dzimumu.
Bērnu psihiatri strādā ciešā sadarbībā ar citiem veselības aprūpes speciālistiem, tostarp
pediatriem,
bērnu neirologiem,
endokrinologiem, gastroenterologiem, onkologiem, psihologiem un sociālajiem darbiniekiem, lai nodrošinātu visaptverošu un individualizētu aprūpi katram bērnam.
Svarīgi zināt, ka bērnu psihiatri strādā ne tikai ar pašu bērnu, bet arī ar viņa vecākiem, lai palīdzētu saprast problēmas cēloņus un pārvarēt tos. Vecāki saņem no specialista svarīgus norādījumus un skaidrojumus, kāpēc bērns saskaras ar šo problēmu.
Kāpēc ir jāgriežas FORTEMED pēc bērnu psihiatra konsultācijas?
Bērnu psihiatri izveido sadarbību ar bērnu un ģimeni, strādājot kopā ar katru ģimenes locekli, lai palīdzētu bērnam sasniegt labākus rezultātus. Tāpēc svarīgi griezties pie speciālista, kas spēs dziļi izanalizēt esošo situāciju, saprast iekšģimenes aspektus un atrast kopēju valodu ar bērnu un viņa vecākiem.
FORTEMED bērnu psihiatrs
dr. Anastasija Barziloviča sniedz konsultācijas dažādu akūtu un hronisku emocionālo un uzvedības traucējumu jomā gan bērniem, sākot no 1,5 gada vecuma, gan pusaudžiem.
Dr. Barziloviča ir pieredze darbā ar bērniem un pusaudžiem stacionāra, dienas stacionāra un ambulatorā darba ietvaros, izmantojot individuālu terapiju, novērojumus un diagnostiku. Viņa ir strādājusi dažādās medicīnas iestādēs, tostarp Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā un ir Rīgas Stradiņu universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētāja. Viņa ir aktīva dalībniece dažādās konferencēs un semināros, kas veltīti bērnu un pusaudžu psihiatrijai.
Dr. Barziloviča ir ārsts ar augstāko medicīnisko izglītību, kas īpaši specializējies psihisko, emocionālo un uzvedības traucējumu diagnostikā un ārstēšanā, ja nepieciešams, arī medikamentozā veidā. Viņa ir līdzjūtīga, empātiska un spēj strādāt ar dažādām ģimenēm, kas ir ļoti svarīgi, lai izveidotu savstarpēju uzticību starp bērnu, pusaudzi, viņa ģimeni un psihiatru.
Atkarībā no konkrētās situācijas un pacienta veselības stāvokļa, iespējams, būs nepieciešamas arī papildu analīzes, speciālistu konsultācijas vai izmeklējumi.
Par bērnu psihiatra konsultāciju
Vecākiem bieži vien ir jautājumi par to, kā norit vizīte pie bērnu psihiatra, ko sagaidīt no šīs vizītes un kā sagatavoties tam.
Konsultācija ietver sevī sarunu ar vecākiem, bērna apskati, papildus izmeklējumu nozīmēšanu, analīžu izvērtēšanu. Var tikt nozīmētas papildus analīzes, speciālistu konsultācijas vai izmeklējumi.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka
pirmā konsultācija parasti ilgst aptuveni 1 stundu. Lai mēs varētu nodrošināt pietiekami daudz laika, lai izpētītu Jūsu situāciju un sniegtu atbilstošu atbalstu, lūdzu, sagatavojieties tam attiecīgi. Iesakām ieplānot pietiekami daudz laika šajā dienā, lai jūs varētu pilnībā koncentrēties un izteikt savus jautājumus vai bažas.
Ja iespējams, lūdzu:
- Atvēliet laiku arī pirms konsultācijas, lai sagatavotu jebkādus nepieciešamos iepriekš veiktos izmeklējumus vai veselības vēstures veidlapas.
- Ja bērnam ir problēmas skolā/bērnudārzā, vēlams šīs iestādes raksturojums, kur audzinātāja apraksta situāciju saviem vārdiem.
- Ja iepriekš bērnu ir konsultējis bērnu neirologs, psihologs vai logopēds, noteikti vajadzētu līdzi ņemt konkrētā speciālista rakstisku slēdzienu.
- Ja nav īstas skaidrības par bērna fizisko veselību, ieteicams ņemt līdzi izrakstus no bērnu ārstiem, speciālistiem, izmeklējumu rezultātus.
Ja rodas jautājumi vai nepieciešama papildu informācija, lūdzu, sazinieties ar mums. Ceram, ka šī informācija jums būs noderīga, un gaidām jūs pirmajā konsultācijā!
Svarīgi zināt!
Visas bērnu psihiatra konsultācijas ir augsti konfidenciālas. Griešanās pēc palīdzības pie bērnu psihiatra nekādā veidā neietekmēs bērna tālāko dzīvi, jo visi dati par vizīti ir aizsargāti saskaņā ar Eiropas Savienības Vispārējo datu aizsardzības regulu un citiem tiesību aktiem. Tādējādi, griežoties pie bērnu psihiatra, jūs varat būt droši, ka jūsu bērna privātums un konfidencialitāte tiks pilnībā ievērota.
Kā pierakstīties pie FORTEMED bērnu psihiatra?
Lai rezervētu vizīti pie mūsu bērnu psihiatra, vecākiem ir jāzvana FORTEMED pierakstu menedžeriem
pa telefona numuru – 23304440 vai tiešsaistē nospiežot sarkano pogu lejā.
Mēs esam gatavi piedāvāt labāko iespējamo veselības aprūpi jūsu bērnam. Izvēlieties mūs, un padariet savu bērnu par mūsu prioritāti!