Mammologs, krūts ķirurgsMammologs ir sievietes krūšu veselības speciālists. Viņš nodarbojas ar dažādu krūšu slimību izpēti, diagnostiku un ārstēšanu, kā arī veic audzēju procesu diagnostiku un ārstēšanas piemeklēšanu, rehabilitācijas jautājumu uzraudzību, veic izmeklējumu kompleksu, kas ļauj konstatēt slimības recidīva neesamību.

Katrai sievietei no pilngadības regulāri jāapmeklē mammologs. Šis speciālists uzrauga piena dziedzeru veselību, savlaicīgi nosakot dažādu jaunveidojumu, sāpju un izmaiņu cēloņus.
 

Kādas slimības ārstē mammologs?


Krūšu slimības ne vienmēr izpaužas ar spilgtiem simptomiem. Tās var noritēt bez simptomiem ilgu laiku, un sieviete var vienkārši nepamanīt krūšu izmaiņas. Tieši tāpēc svarīgas ir regulāras mammologa konsultācijas ar ultraskaņas skenēšanu, kā arī pēc 40 gadu vecuma mammogrāfijas. Tas ļaus savlaicīgi atklāt lielāko daļu patoloģiju, līdz ar to var veiksmīgi ārstēt un likvidēt izmaiņas. Turklāt mammologa pārbaude ir nepieciešama arī hormonālas nelīdzsvarotības gadījumā, pie piena sastrēgumu veidošanās krūtīs vai sāpīgas laktācijas laikā.
 

Mammologa diagnosticē un ārstē:
 • Krūšu cistas;
 • Mastītu;
 • Mastopātiju;
 • Piena dziedzera fibroadenomas;
 • Krūšu audzējus.

Mammologs nepieciešams arī sievietēm zīdīšanas laikā, ārsts palīdz novērst laktācijas problēmas (laktostāzi, mastītu, krūšu pietūkumu) un pārbauda krūšu stāvokli laktācijas perioda beigās.
 

Kad ir nepieciešams sazināties ar mammologu?


Pirmo reizi mammologa pieņemšanai vajadzētu notikt pusaudža gados, jo normalizējas menstruālais cikls un veidojas piena dziedzeri. Ja sievietei nav sūdzību, izmeklējumus var veikt reizi gadā, pēc menopauzes iestāšanās – reizi divos gados. Ja ir nelabvēlīga iedzimtība, krūts vēža gadījumi tuviem radiniekiem, ir vērts apmeklēt ārstu biežāk - divas reizes gadā. Tāpat ir vērts palielināt vizīšu biežumu pie ārsta sievietēm, kurām ir vēla pubertāte vai menopauze iestājas vēlāk nekā parasti, ir mastopātija, iepriekš bijuši spontānie aborti vai aborti. Biežāk pie ārsta ir vērts doties arī sievietēm, kuras atteikušās no zīdīšanas vai nekad nav bijušas stāvoklī.

Ir arī vairāki simptomi, kuru klātbūtnei vajadzētu būt par iemeslu tūlītējai vizītei pie mammologa. Tie ietver šādas sūdzības:
 • ādas apsārtums uz krūtīm;
 • krāsas izmaiņas piena dziedzeru apvidū vai areolas apvidū;
 • krūšu asimetrijas attīstība;
 • sāpīguma parādīšanās piena dziedzeru apvidū vai padusēs;
 • dažādas izmaiņas krūšu audos;
 • izdalījumu parādīšanās no krūtsgaliem bez grūtniecības vai laktācijas;
 • krūškurvja ādas un audu traumas.


Mammoloģijas diagnostikas metodes


Lai apstiprinātu diagnozi un identificētu dažādus patoloģiskos procesus piena dziedzeros, ārsts nosaka vairākus papildu izmeklējumus - laboratorijas testus un instrumentālās diagnostikas metodes:
 • Piena dziedzeru ultraskaņa (USG). Šo izmeklējums var veikt  medicīnas centrā FORTEMED mammologa konsultācijas ietvaros. USG palīdz ārstam vizuāli novērtēt krūšu struktūras izmaiņas, identificēt cistiskos vai audzēju veidojumus, mastītus un citas veidojumus kuriem nepieciešama ārstēšana vai novērošana. Medicīnas centrā FORTEMED krūšu ultraskaņa tiek veikta ar mūsdienīgāko ultrasonogrāfijas iekārtu.
 • Sieviešu hormonu testi: tiek izmeklēta asins plazma, lai noteiktu estrogēna un progesterona, kā arī, folikulus stimulējošā un luteinizējošā hormona līmeni. Tie tieši ietekmē krūšu audus. Hormonu līdzsvara izmaiņas var izraisīt patoloģiju.
 • Ģenētiskie testi krūts vēža predispozīcijai. Noteiktu gēnu mutāciju identificēšana rada noslieci uz krūts vēzi. Šīm sievietēm nepieciešama detalizētākas un biežākas pārbaude.
 • Audzēja marķieru testi. Lai atklātu krūts vēža esamību, tiek veiktas asins analīzes audzēja marķieriem. Tas ļauj noteikt audzēja procesu agrīnā stadijā, kad nav ārēju pazīmju vai sūdzību.
 • Mammogrāfija (rentgens) ir krūšu audu izpēte audzēju procesu noteikšanai.
 • MR-mammogrāfija ir precīzākā metode krūšu audu struktūru anomāliju noteikšanai. Tas ir drošs un efektīvs izmeklējuma veids, kas ļauj identificēt dažādas lokalizācijas krūšu problēmas jebkurā vecumā.
 • Citoloģiskie pētījumi par izdalījumiem no krūtsgala ļauj noteikt iekaisuma, dishormonālos un audzēju procesus krūtīs.
 • Piena dziedzeru palpācija. Pārbaudes laikā tiek veikta piena dziedzeru un limfmezglu palpācija, kas ļauj identificēt sablīvētas vietas, izmaiņas audos, cistiskos bojājumus un vēzi.
 • Piena dziedzeru punkcija. Lai noteiktu audzēja veidošanās raksturu krūtīs, tiek veikta piena dziedzeru punkcija. Punkcijas laikā tiek paņemts neliels daudzums audu un mikroskopā pārbauda to struktūru.


FORTEMED mammologi


Medicīnas centrā FORTEMED strādā augsti kvalificēta mammologu, krūts ķirurgu ekspertu komanda. Šie speciālisti ir gatavi sniegt profesionālu palīdzību, risinot dažāda sarežģītuma piena dziedzera problēmas, nodrošinot pacientiem augstākā līmeņa aprūpi un atbalstu.

Dr. Jeļena Maksimenko ir mamologs, krūts ķirurgs, kas specializējas krūts labdabīgu un ļaundabīgu veidojumu diagnostikā (tai skaitā USG) un ārstēšanā, konsultē un ārstē pacientus ar ginekomastiju. Veic krūšu ultrasonogrāfiju, krūts veidojumu aspirāciju un biopsiju. Pieņem pacientus no 12 gadu vecuma.

Dr. Jeļena Maksimenko ir docētāja un pētniece Rīgas Stradiņa universitātes Ķirurģijas katedrā un Onkoloģijas institūtā. Viņa ir ieguvusi medicīnas doktora grādu un nokārtojusi Eiropas Krūts Ķirurģijas Kvalifikācijas Eksāmenu (EBSQ) krūts ķirurģijā. Dr. Maksimenko ir stažējusies vairākos prestižos krūts slimību centros Eiropā, piemēram, “Champalimaud” Krūts slimību centrā Lisabonā, Portugālē, Nīderlandes Vēža institūtā “Antoni van Leeuwenhoek” Amsterdamā, Nīderlandē, un Helsinku Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centrā Helsinkos, Somijā. Viņa ir Latvijas Ķirurgu asociācijas biedre un vairāku vietēja mēroga un starptautisku publikāciju autore, līdzautore. Dr. Maksimenko regulāri uzstājas starptautiskā un Baltijas mēroga kongresos.

Dr. Pēteris Loža ir mamologs, krūts ķirurgs, kas specializējas krūšu slimību diagnostikā un ārstēšanā. Viņš konsultē sievietes arī zīdīšanas laikā, palīdz novērst laktācijas problēmas un pārbauda krūšu stāvokli laktācijas perioda beigās. Dr. Loža veic krūts ultraskaņas skenēšanu konsultācijas ietvaros.

Dr. Pēteris Loža ir stažējies dažādās ārvalstu klīnikās, piemēram, Vācijā, Zviedrijā un Somijā un nokārtojusi Eiropas Krūts Ķirurģijas Kvalifikācijas Eksāmenu (EBSQ) krūts ķirurģijā. Viņš ir publicējis vairākus zinātniskus rakstus par krūts vēža ārstēšanu un profilaksi. Dr. Loža ir Latvijas Ķirurgu asociācijas un Latvijas Onkologu asociācijas biedrs. Viņš ir atsaucīgs un profesionāls ārsts, kas rūpējas par savu pacientu veselību un labsajūtu.


Pēteris Loža Jeļena Maksimenko mamologu komanda FORTEMED
 

Pieraksts pie FORTEMED mamologiem


Pierakstīšanās pie FORTEMED mamologiem ir iespējama, izmantojot Jums ērtāko komunikācijas veidu. Ja vēlaties uzdot papildu jautājumus vai sazināties ar mūsu pacientu menedžeru, lūdzu, zvaniet uz tālruņa numuru 23304440. Lai veiktu pierakstu tiešsaistē, vienkārši nospiediet sarkano pogu mājaslapas apakšā.

Mūsu personāls ir vienmēr gatavs palīdzēt Jums atrast visērtāko pieraksta laiku un nodrošināt iespēju tikšanai ar izvēlēto speciālistu pēc iespējas ātrāk. Mēs esam apņēmušies nodrošināt augstāko servisa līmeni, lai Jūsu pieredze pie mums būtu pēc iespējas patīkamāka un efektīvāka.

   
Sadarbības partneri