Psihiatrs1. Kas ir psihiatrs?


Psihiatrs ir ārsts, kas specializējas psihoemocionālās veselības jautājumos un psihisko traucējumu ārstēšanā. Ar padziļinātām zināšanām gan fiziskajā medicīnā, gan psihoemocionālas veselības jautājumos, psihiatrs ir līdzgaitnieks un atbalsta persona, kas var palīdzēt atrisināt dažādas mentālās veselības problēmas, izvēloties nepieciešamās terapijas metodes. Psihiatri ir pilnvaroti izrakstīt medikamentus, ja tie būs nepieciešami Jūsu psihoemocionālo traucējumu ārstēšanā. 
 

2. Kad Tev vajadzētu meklēt psihiatra palīdzību?


Psihoemocionālā veselība ir ne mazāk svarīga par fizisko veselību. Iespējams, Jūs esat saskārušies ar izmaiņām savā emocionālajā stāvoklī, ciešat no pārmērīgas trauksmes, nomākuma, dusmām, noguruma un emocionālā izsīkuma, vai arī vienkārši jūtaties "nepareizi". Mēs aicinām Jūs neignorēt šīs sajūtas: ir pilnīgi normāli meklēt un saņemt profesionālu palīdzību. Psihiskās veselības problēmas ir jārisina ar specialistu, kurš spēs izvērtēt to smagumu, paskaidrot iespējamos šo grūtību iemeslus, atbildēt uz Jūsu jautājumiem un, ņemot vērā Jūsu individuālās vajadzības un mērķus, izvēlēties ātbilsotošu ārstēšanas stratēģiju. 

Statistikas dati rāda, ka psihiskās veselības problēmas ir plaši izplatītas: katru gadu 38,2% no Eiropas iedzīvotāju populācijas cieš no dažādiem psihiskiem traucējumiem. Piemēram, Latvijā katru gadu tikai no klīniski nozīmīgas depresijas cieš 7,9% no vispārējās iedzīvotāju populācijas, taču pēc palīdzības vēršas mazāk kā puse. Tas nozīmē, ka daudzi cilvēki, kam ir nepieciešama palīdzība, kopējās sabiedrības stigmatizācijas, baiļu vai informācijas trūkuma dēļ neizmanto pieejamo atbalstu un palīdzību. Neārstēti psihiskie traucējumi būtiski pasliktina dzīves kvalitāti, pazemina darbaspējas un produktivitāti, ietekmē sociālo un personīgo dzīvi, kā arī ilgtermiņā var ietekmēt fizisko veselību, paaugstinot kardiovaskulāro un citu saslimšanu riskus. Savlaicīga un pareiza ārstēšana var uzlabot dzīves kvalitāti un palīdzēt cilvēkiem atgūt kontroli pār savu dzīvi.

Psihiatrs var palīdzēt, ja Jūs esat saskārušies ar sekojošiem simptomiem un traucējumiem:
  • Depresija: ilgstošs, noturīgs garastāvokļa nomākums, nespēja priecāties par lietām un aktivitātēm, kas iepriekš sagādāja prieku un baudu, pastiprināts fizisks nespēks un nogurdināmība.
  • Citi garastāvokļa traucējumi: piemēram, bipolāri afektīvie traucējumi, kad nomākuma periodi mijās ar patoloģiski pacilātā garastāvokļa periodiem.
  • Trauksmes, ar stresu saistītie jeb neirotiskie traucējumi: panikas lēkmes, ilgstoši noturīga nemotivēta trauksme, obsesīvi-kompulsīvi traucējumi (uzmācīgas domas un kompulsīvie rituāli), autonomā veģetatīvā disfunkcija vai citi somatoformie traucējumi, post-traumatiskā stresa sindroms u.c.
  • Izdegšanas sindroms, pārslodze, krīzes situācijas.
  • Ēšanas traucējumi: kompulsīvā pārēšanās, neirotiskā anoreksija vai bulīmija.
  • Miega traucējumi: grūtības iemigt, biežas pamošanās naktī, vai sajūta, ka nevar kvalitatīvi izgulēties. 
  • Atmiņas, uzmanības noturības un kognitīvo spēju traucējumi.

Neatkarīgi no tā, ar kādām psihiskās veselības problēmām Jūs esat saskārušies, atcerieties, ka palīdzība ir pieejama. Mēs FORTEMED spējām nodrošināt Jums profesionālu palīdzību un atbalstu psihoemocionālo problēmu risināšanā.

Sāciet savu ceļu uz labāku un stabilāku psihoemocionālo veselību jau šodien. Neļaujiet psihiskās veselības problēmām kontrolēt un sagraut Jūsu dzīvi. 
 

3. Kāpēc izvēlēties FORTEMED psihiatra konsultācijas?


FORTEMED ir vairāk nekā medicīnas centrs, mēs esam Jūsu partneri veselības jautājumos. Mūsu pieredzējusī psihiatre, Dr. Vineta Viktorija Vinogradova, ir augsti kvalificēta speciāliste, kas, apvienojot teorētiskās zināšanas ar praktisko pieredzi, var palīdzēt izstrādāt individuālu Jūsu psihoemocionālo traucējumu ārstēšanas plānu un izvēlēties atbilstošās medikamentozās un ne-medikamentozās terapijas metodes. Papildus pedagoģiskajam darbam Rīgas Stradiņa Universitātē un  klīniskajam darbam ar pacientiem, Dr. Vinogradova ir aktīva pētniece, kuras zinātniskās intereses fokusējas uz garastāvokļa un neirotisko traucējumu izplatības un riska faktoru izpēti Latvijā. Daktere regulāri piedalās starptautiskajos kongresos ar ziņojumiem un ir vairāku zinātnisko publikāciju autore.


 

4. Kā notiek psihiatra konsultācija?


Pirmreizējā psihiatra konsultācija ilgst 45min - 1h. Šīs konsultācijas laikā tiks precizētas Jūsu grūtības, aktuālās problēmas, kā arī tiks ievākta tā saucamā dzīves anamnēze (svarīgākie dzīves notikumi, psihoemocionālās attīstības aspekti, iespējamie traumatiski notikumi), dati par pavadošām fiziskajām saslimšanām, iedzimtību u.c. informācija, kas būtu svarīga mērķtiecīgajā terapijas izvēlē. 

Konsultācija būs produktīvāka, ja jau pirmajā reizē paņemsiet līdzi iepriekš veikto izmeklējumu rezultātus (īpaši EEG, MR galvai utt.), ja tādi ir pieejami. 

Kad psihiatrs ir veicis visaptverošu novērtējumu, ar pacientu tiek izrunāts, vai ārstēšanas un diagnostikas nolūkiem būtu nepieciešami papildus izmeklējumi. Konsultācijas gala mērķis ir  izstrādāt Jūsu individuālo ārstēšanas plānu, kas var ietvert medikamentu lietošanu (pēc nepieciešamības vitamīnu/mikroelementu  deficītu korekcijas) un/vai psihoterapeitiskās metodes, rekomendācijas par citām ne-medikamentozajām ārstēšanas metodēm. 

FORTEMED medicīnas centrs piedāvā arī attālinātas konsultācijas ar Dr. Vinetu Viktoriju Vinogradovu, ļaujot jums saņemt kvalitatīvu psihiatru palīdzību, neatkarīgi no tā, kur atrodaties. Šī iespēja ir īpaši noderīga tiem, kas dzīvo ārpus Rīgas vai pat ārpus Latvijas, bet vēlas izmantot mūsu augstā līmeņa psihiatriskās aprūpes pakalpojumus.
 

5. Kā pierakstīties psihiatra konsultācijai FORTEMED?


Pieteikties konsultācijai pie psihiatra ir vienkārši. Jūs varat zvanīt mūsu Centra pierakstu menedžeriem (tel. 23304440) vai izmantot tiešsaistes pierakstu linku lejā. Mūsu komanda ir gatava palīdzēt ieplānot vizīti pie Dr. Vinogradovas, lai jūs varētu sākt ceļu uz labāku un stabilāku psihisko veselību jau tuvākajā laikā.

Mēs FORTEMED cenšamies nodrošināt, lai katrs pacients justos sadzirdēts un atbalstīts. Mūsu psihoemocionālās veselības aprūpes pieeja ir individualizēta, mūsdienīga un balstīta uz zinātniskiem pierādījumiem. Mūsu kopējais mērķis ir Jūsu stabila un laba psihoemocionālā veselība un pašsajūta.


  On-line pieraksts
Sadarbības partneri