Pulmonologs (pneimonologs)

Pulmonologs (pneimonologs) ir speciālists, kas detalizēti pēta dažādas bronhopulmonālās sistēmas patoloģijas, identificē tās un nosaka ārstēšanas plānu, izstrādā shēmas elpceļu bojājumu rehabilitācijai, novērš problēmas ar elpošanas sistēmu. Novēro un ārstē pacientus, kuriem ir konstatēti procesi bronhos, iedzimtas elpošanas sistēmas anomālijas, iedzimtas elpceļu patoloģijas.

Pulmonologs uzrauga, izvēlas optimālas ārstēšanas shēmas cilvēkiem ar:
  • emfizēmu, 
  • dažāda veida bronhiālo astmu, 
  • pneimosklerozes pazīmēm. 

Veic diagnostiku, lai noteiktu sēkšanas plaušās cēloni, pastāvīgu klepu, elpas trūkumu.

Kad jāapmeklē pulmonologu?

Pie pulmonologa jāvēršās pēc smagas saaukstēšanās, gripas, ieilguša bronhīta, attīstoties komplikācijām elpceļos vai Covid-19 pārslimošanas. Turklāt konsultācija nepieciešama tiem cilvēkiem, kuriem ir kaitīgie ieradumi, ir liekais svars, elpas trūkums, alerģiski elpceļu simptomi, klepus no rīta vai dienas laikā.

Pieteikties FORTEMED medicīnas centrā pie  pulmonologam ir nepieciešams, ja parādās kādi no raksturīgajiem elpošanas sistēmas patoloģiju simptomiem:
  • Ilgstošs klepus vai tā pastiprināšanās uz dziļas elpošanas fona. Šādas sūdzības var liecināt par iekaisuma procesu elpošanas traktā, patogēnu izplatīšanos uz bronhu gļotādu un plaušu audiem.
  • Grūtības ieelpot vai izelpot, kas liecina par obstrukciju, spazmas bronhu koka reģionā. Tas ir iespējams ar alerģiskām reakcijām, bronhiālo astmu vai obstruktīvu bronhītu.
  • Paroksizmālas epizodes ar stipru niezi degunā ar šķaudīšanu, aizlikts sajūtu, spēcīgu klepu, ko pavada vispārējs savārgums, spiedoša sajūta krūtīs, aizrīšanās, svilpošana elpojot.
  • Elpas trūkuma attīstība slodzes vai miera stāvoklī, gaisa trūkuma sajūta jebkura veida aktivitātes laikā. Šādas sūdzības var liecināt par emfizēmas, pneimonijas vai sirds slimību veidošanos.
  • Rīta klepus lēkmes, kurās parādās flegma. Īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību līdzīgam simptomam smēķētājiem, jo tā ir hroniska bronhīta pazīme, kas apdraud emfizēmas veidošanos ar elpošanas mazspēju.
  • Tāpat pulmonologa izmeklējums var būt nepieciešams  neizārstētiem pneimonijas pacientiem, kuriem ir noturīga gaita vai netipiska klīniskā aina.

Kā pulmonologs veic diagnostiku?

Viena no pamata instrumentālajām metodēm plaušu stāvokļa novērtēšanai ir spirometrija. Tas palīdz objektīvi novērtēt morfoloģisko komponentu, funkcionālo aktivitāti un abus rādītājus kopumā, kas detalizēti atspoguļo elpošanas sistēmas anomālijas. Medicīnas centrā FORTEMED izmanto jaunākās paaudzes spirogrāfu ar digitālo plūsmas analizatoru un intelektuālo elpošanas sistēmas defektu noteikšanu.

Papildus var tikt veiktas arī asins analīzes, krēpu citoloģiska izmeklēšana, rentgena izmeklējumi, datortomogrāfija vai ultrasonogrāfija. Vajadzības gadījumā, pacienta pilnvērtīgākas diagnosticēšanas un ārstēšanas nolūkos notiek pulmonologa sadarbība ar cita profila speciālistiem.

*Pulmonologs pieņem pacientus no 18. gadiem.


 
Sadarbības partneri